Ogród

wtorek, 24 czerwca 2014

Zmiany w domku na wsi

To moje miejsce na ziemi. To także żywy pomnik, dowód pamięci, który pielęgnuję z radością i satysfakcją i darzę wielkim sentymentem... Szczegóły pominę, a skupię się na obecnym stanie.
Od trzech sezonów jestem panią na włościach. Podejmuję wszystkie decyzje dotyczące domu i ogrodu, wprowadzam zmiany. Te zmiany dotyczą przede wszystkim domu. Jak w 90% tzw. domów działkowych, tak i u nas wyposażenie jest zupełnie przypadkowe, od Sasa do lasa. To co już nie było potrzebne w miejskim domu lądowało na działce: cepeliowska komoda obok meblościanki na wysoki połysk... Znacie to? Na pewno. No i nadszedł czas, że mogę coś z tym zrobić. Mogę w sensie podjęcia decyzji, a już niekoniecznie w sensie ponoszenia nakładów finansowych. I paradoksalnie to jest najfajniejsze :) Bo czy jest coś przyjemniejszego niż własnoręcznie zrealizowany pomysł? Odnowienie, przemalowanie, zbudowanie... To lubię :) Zmiany wprowadzam powoli, bo z doskoku. Wyjazd na weekend raz na tydzień, lub dwa to trochę mało, niemniej postęp widać.

Działkowe życie toczy się głównie na parterze, na który składają się duży pokój połączony ze sporą kuchnią.
Moją zmorą jest wykładzina dywanowa w pokoju, którą dawno temu, kiedy dom powstawał, mój tata pozwolił mi wybrać. Niestety mimo że miał wątpliwości, zaakceptował mój wybór... Wykładzina jest granatowa, do pokoju wchodzi sie prosto z ogrodu, a pies nie ma zwyczaju wycierać nóg... Ale o tym kiedy indziej. Dzisiaj o zmianach, które już zaszły.

Tak było: Na ścianach ostra limonkowa zieleń, której zdjęcie nie jest w stanie oddać.
schody w wiejskim domu
Tak jest: ściany są białe z kilkoma kroplami ochry. Cała stolarka oczywiście biała.
przemalowane drewniane schody


Tak było: Wyposażenie składające się z niepotrzebnej, ale "prawie nowej" kanapy, znalezionego stolika okrągłego. Stolik stojący przed kanapą to tak naprawdę podpórka dziecięcej pokojowej zjeżdżalni. Adaptowałam go na stolik. Kinkiet z Cepelii, epoka PRL.

Tak jest: Kanapę zastąpiłam kompletem wiklinowych mebelków, które stały nie używane w sypilani i dodałam lampę stojącą. Na ścianie miejsce na "kapliczkę" jak ją nazwał Kocur, (czyli witrynkę)Tak było: 

Tak jest:


Tak było: 

Tak jest: Kanapa to stary model Ikea, do którego nie sposób dokupić pokrowiec. Muszę uszyć sama, a to może potrwać. Dlatego na razie występuje w przykrótkim ubranku :)


Jeszcze raz lampa w zbliżeniu. Ktoś ją wystawił przy śmietniku, a ja przygarnęłam. Umyłam, zdarłam oryginalne ozdoby z preparowanych liści i traw przykrytych pożółkłą folią, dodałam "sukienkę" i jest teraz gwiazdą tego kącika :)

A "sukienka" jest z SH. Kupiłam za grosze ponad 3 metry firanki wykończonej tą gipiurą. Uwielbiam robić takie zakupy :)
abażur ozdobiony gipiurą

odnowiona lampa

2 komentarze:

  1. Jestem pod dużym wrażeniem zmian jakie wprowadziłaś:). Pozornie małe rzeczy budują klimat:)
    pozdrawiam serdecznie!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję, słowa uznania od Ciebie mają wyjątkowo duża wagę :) Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń